Energetický certifikát budovy hodnotí budovy z hľadiska energetickej hospodárnosti a tvorby emisií oxidu uhličitého, výsledkom je ich zatriedenie do energetických škál od najúspornejšej triedy A až po plytvajúce triedy G.
Energetický certifikát budovy obsahuje údaje vyjadrujúce minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov (pre nové budovy je to trieda B) týkajúcu sa jednotlivých miest spotreby energie v budove:
- tepelná ochrana budov
- vykurovanie a príprava teplej vody
- chladenie a vetranie
- umelé osvetlenie
Energetický certifikát budovy nám poskytuje informácie o energetickej a finančnej náročnosti prevádzky danej stavby. V prípade plytvajúcich budov je možné navrhnúť opatrenia na zlepšenie jej hospodárnosti. Návrhy optimalizácie spotrieb energií sa zaoberajú iba technicky možnými a ekonomicky výhodnými riešeniami. Druhotnou a nezanedbateľnou súčasťou návrhov opatrení je záujem o zlepšenie tepelnej pohody v rámci celého roku užívania. Realizáciou opatrení v občianskych budovách možno očakávať významné energetické úspory.
Projektant je povinný minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť nových budov zahrnúť do projektovej dokumentácie na stavebné povolenie a výsledok energetického hodnotenia uviesť v technickej správe projektovej dokumentácie.
Energetický certifikát budovy je platný po dobu 10 rokov. Po vykonaní stavebných úprav, ktoré majú vplyv na energetickú hospodárnosť budovy, je nutné vypracovanie nového energetického certifikátu.
VZOR ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT BUDOVY